Nebezpečné koncentrace par brání odklízení cisteren. Hasiči je postupně odpařují

V některých z havarovaných cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku jsou stále naměřené nebezpečné koncentrace par. Dopoledne budou proto hasiči pokračovat v jejich odpařování, sdělil dnes ČTK mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Teprve poté bude možné je odklidit. Zdemolované cisterny, který převážely víc než tisíc tun toxického benzenu, pohltil na konci února po jejich vykolejení mohutný požár. Více než třetinu jejich obsahu hasiči odčerpali, zbytek vyhořel nebo se dostal do půdy.

"Stále jsou v některých cisternách naměřené nebezpečné koncentrace par. Dopoledne tedy budeme vypařovat. Zaměstnanci Správy železnic tak ještě opravují koleje u vraků cisteren," uvedl Kavka.

Hasiči poslední tři zbylé vagony z 12 poškozených cisteren čistili také v noci. Šlo o cisterny, které zůstaly po havárii celistvé, je do nich komplikovaný vstup, a složité je tak i jejich odvětrávání. O dalším postupu jednají všechny složky integrovaného záchranného systému dnes dopoledne, informovala ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Teprve až bude bezpečné s cisternami manipulovat, budou se na místě rozstřihávat a odvážet. Těžká technika, která se využije pro stříhání a manipulaci s poškozenými cisternami, je již na místě. Použijí se automobilové jeřáby a pásová rypadla s demoličními nůžkami či drapáky. Následně se bude moci přistoupit k odtěžování kolejového svršku a zeminy; právě na tomto místě totiž leží ohnisko kontaminace.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály