Dotační podvod ve Vlastivědném muzeu. Škoda se vyšplhala na 14 milionů

Od policejní razie ve Vlastivědném muzeu Olomouc (VMO) uběhl více než rok a půl. Už tehdy kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu sužby kriminální policie (NCOZ) spojovali zásah v budově muzea a několik domovních prohlídek se zpronevěrou peněz z prostředků Evropské unie. Nyní došlo k zahájení trestního stíhání tří osob kvůli podezření pro manipulaci s veřejnými zakázkami VMO dotovanými z prostředků Evropské unie, novináře o tom informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

„Tento případ spadá do působnosti Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) a týká se věci, ve které bylo zahájeno trestní stíhání jedné osoby v listopadu 2021,“ uvedl Jaroslav Ibehej. Toto trestní stíhání se konkrétně týká projektu projektu „Virtuální muzeum ve výuce - využití nových digitálních technologií v propojení formálního a neformálního vzdělávání.“

Za škodu 14 milionů korun jsou nyní trestně stíhány tři osoby, a to pro dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie. Podle EPPO se jedná o jednoho veřejného činitele, který pracoval pro muzeum, a další dva bývalé zaměstnance. „Dvě osoby jsou dále stíhány pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, jeden z obviněných jako pachatel a druhý jako účastník ve formě pomoci,“ vysvětlil Ibehej s tím, že jeden z obviněných je navíc podezřelí ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Policisté ve spolupráci s ním zajistili finance v hodnotě 1 milion korun, a to kvůli možnému finančnímu trestu a nemovitosti v hodnotě uvedené škody. „V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným tresty odnětí svobody v rozmezí 5 až 10 let,“ uzavřel Ibehej.

Po policejní razii v roce 2021 předčasně rezignoval tehdejší ředitel Břetislav Holásek, kterého ve funkci nahradil v lednu 2022 Jakub Ráliš.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály