Přerov chystá projekt inteligentních zastávek, stát budou 17 milionů korun

Cestující městskou hromadnou autobusovou dopravou v Přerově by měli mít zanedlouho k dispozici nové inteligentní zastávky. Osazeny budou informačními panely, na kterých lidé uvidí údaj a čase příjezdu a odjezdu linek, počítá se i se zvukovým zařízením pro nevidomé. Město počítá s náklady kolem 17 milionů korun, 85 procent by měly tvořit dotace, řekl novinářům náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO). Inteligentní informační systém pro cestující město připravuje již dva roky.

Projekt je podle náměstka Navrátila součástí plánu udržitelné mobility a dopravní obslužnosti. "Týká se 29 zastávek ve městě, které jsou nejfrekventovanější. Osazeny budou informačním panelem, které cestující znají například z Olomouce. Zobrazen na něm bude příjezd, odjezd i zpoždění autobusu, bude tam i zvukové zařízení pro nevidomé," uvedl náměstek Navrátil.

Do budování inteligentních panelů na zastávkách MHD by se podle zástupců radnice měli pustit odborníci v příštím roce. "Studie na informační panely byla vypracována již v roce 2022. Vytipovali jsme zastávky, které jsou nejvíce vytížené a využívané, jde například o zastávku Velká Dlážka, zastávku v ulici Palackého, u bazénu či v místní části Předmostí," dodal náměstek.

Informacemi z obdobných panelů se řídí již několik let například také cestující v Olomouci. Digitální cedule jsou tam téměř na čtvrtině ze čtyř stovek zastávek tramvají a autobusů městské hromadné dopravy. První inteligentní označníky, které ukazují skutečný čas příjezdu nejbližšího spoje, informují cestující o nízkopodlažních vozidlech či poskytují hlasové informace nevidomým, na zastávkách olomoucké MHD instalovali již v roce 2007.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály