Poslední úsek dálnice na Přerovsku otevře ŘSD v prosinci

Poslední úsek dálnice D1 u Přerova bude zprovozněn s tříměsíčním předstihem v pátek 19. prosince, jelikož stavební práce postupují rychleji, než se předpokládalo. Na síti  o tom informoval ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Podle původního harmonogramu se měl dálniční obchvat Přerova otevřít až příští rok v březnu. Na rychlejším dokončení této dopravní stavby se dohodlo ŘSD se stavební firmou Strabag, která dálnici staví.

Stavba desetikilometrové části dálnice D1 do Říkovic začala předloni v lednu a bude stát téměř sedm miliard korun. Po dokončení zlepší špatnou dopravní situaci v Přerově. Původní harmonogram počítal se zprovozněním v březnu příštího roku. O možném zkrácení termínu jednala od loňského roku stavební společnost Strabag s ŘSD, které je investorem projektu.

ŘSD se loni v případě stavby D1 u Přerova dařilo i v právní rovině. Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost spolku Děti Země proti rozsudku ostravského krajského soudu, který se týkal právní moci stavebního povolení na trasu úseku D1 u Přerova. Pro stavbu této poslední části dálnice D1 skončila v roce 2021 platnost výjimky z vlivu na životní prostředí. Ministerstvo dopravy v termínu vydalo stavební povolení, obdrželo ale sedm rozkladů.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) koncem roku 2022 v rozhodnutí o rozkladech stavební povolení doplnil několika podmínkami a potvrdil. Stavba tak mohla začít. Spolek Děti Země poté podal žalobu na vydané stavební povolení. Ostravský krajský soud ale žalobu zamítl a spolek podal kasační stížnost.

Stavba dálnice D1 začala v Česku před 55 lety, přičemž o posledním úseku u Přerova se posledních 17 let vedly spory, debaty a připravovaly se plány. Desetikilometrový úsek D1 je posledním, který chybí k tomu, aby byl dálniční tah z Prahy přes Brno do Ostravy a na polské hranice kompletní. Nyní dálnice končí na kraji Přerova.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • Pevnost poznání v Olomouci zve děti na letní příměstské tábory
    Tipy

    Pevnost poznání v Olomouci zve děti na letní příměstské tábory

    Hledáte pro své děti smysluplný program na léto, kde nebudou jen sedět u obrazovek, ale zažijí dny plné pohybu, zábavy a objevování? Prázdniny jsou za dveřmi a na příměstských táborech Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého zbývají poslední volná místa.

  • Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany usiluje o vaše hlasy v Cenách kraje
    Tipy

    Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany usiluje o vaše hlasy v Cenách kraje

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, tady je další místo v kategorii Relax a chill. Dnes vám představíme Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany.

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

Nejčtenější

Seriály