Počet parkovacích míst v Prostějově roste. Pořád jich ale není dost

Město Prostějov řeší stejně jako i další města v kraji nedostatek parkovacích míst. Nyní město vydalo statistiku, jak se radnici daří s budováním nových stání. V současnosti situaci komplikují také autovraky zaparkované na veřejných prostranstvích.

Za posledních šest let bylo podle statistik prostějovské radnice vybudováno téměř 1 346 nových stání pro řidiče vozidel. Jen v letošním roce vzniklo 242 míst. Nejvíce parkovacích míst město vybudovalo hned v roce 2017, kterým statistika začíná. Tehdy jich bylo 640. Naopak nejméně stání vzniklo v roce 2020, jednalo se o pouhá 4 nová místa.

Součástí koncepčního rozvoje města je mimo jiné oblast dopravy včetně budování nových parkovacích míst. V rámci investičních akcí, nejen při regeneracích sídlišť, se zkapacitňují stávající parkovací plochy a souběžně, tam kde je to možné, se budují nová parkovací místa,“ informoval náměstek prostějovského primátora Jiří Rozehnal. „Žijeme v době, kdy mnoho rodin vlastní dva a více automobilů a budování parkovacích ploch je nezbytné. Ovšem, a to je třeba zdůraznit, ne na úkor zeleně,“ uvedl náměstek Rozehnal.


Nově vybudovaná parkovací stání za období 2017 - 2022:

Rok 2017 – 640 míst 

Rok 2018 – 202 míst 

Rok 2019 – 129 míst

Rok 2020 – 4 místa 

Rok 2021 – 129 míst 

Rok 2022 – 242 míst                   

Celkem - 1 346 míst


Součástí parkovací politiky města Prostějov je také stavba nového parkovacího domu, která začne v příštím roce, jak jsme psali zde. Parkovací dům by měl nabídnout řidičům nových 132 míst. Údajný zvýšený provoz okolo možného parkovacího domu a snížení kvality bydlení v sousedství ulic Komenského a Újezd, kde má být parkovací dům postaven, byly důvodem, proč 200 místních stavbu odmítlo v petici. Tu ovšem zastupitelstvo v minulém týdnu zamítlo.

Za nedostatkem parkovacích míst stojí také odstavené autovraky. Těch je aktuálně v ulicích Prostějova okolo osmdesáti. Prostějovská radnice situaci mapuje prostřednictvím hlášení občanů i vlastním šetřením místní městské policie.

V současnosti máme z ulic města Prostějova odstraněno kolem osmdesáti vraků. Dalších dvaadvacet jich je v řešení. Rozhodně chceme vyčistit město od těchto vozidel, která mnohdy blokují již tak nedostatková parkovací místa,“ uvedl náměstek primátora pro dopravní oblast Jiří Pospíšil.

Některé odtažené vozy skončí v dražbě. Vozidla ve špatném stavu a ta, která se nevydraží skončí v likvidaci. „Dražba by dle předpokladů mohla proběhnout v první polovině roku 2023. Pokud se nepodaří vozidla v dražbě prodat, budou předána k ekologické likvidaci, přičemž náklady spojené s likvidací budou hradit jejich provozovatelé,“ uvedl Pospíšil na začátku listopadu, jak jsme psali zde.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály