Nová budova Správy železnic v Přerově. Rozšíří se dispečerské pracoviště

Správa železnic v Přerově chystá výstavbu nové šestipodlažní budovy. Mělo by se tak rozšířit centrální dispečerské pracoviště, které má na starost dálkové řízení provozu. Pracovníci by tam měli mít na starost provoz na tratích na Moravě a ve Slezsku.

Nová budova by měla vzniknout vedle stávajícího objektu Centrálního dispečerského pracoviště, se kterým bude vzájemně propojená. „Ve třetím až pátém podlaží se bude nacházet šest řídících dispečerských sálů s potřebným technologickým, administrativním a sociálním zázemím,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Každé podlaží bude mít stupňovité uspořádání, v přední části se budou nacházet velkoplošné zobrazovací jednotky z LED panelů se schematickým znázorněním řízené oblasti. „Součástí investice bude rovněž sál dispečerů ETCS, stejně jako záložní a krizový sál. Vzniknou zde i prostory pro umístění technologie zabezpečovacího zařízení, napájení a baterie. Centrální schodiště mezi jednotlivými poschodími doplní dva osobní výtahy,“ pokračoval Gavenda.

Dělníci postaví také energocentrum, které by mělo zajišťovat dodávky energie do celého areálu. Současně s tím by měly vzniknout desítky nových parkovacích míst, jelikož kvůli nové budově zmizí aktuální garáže.

„Celý areál bude součástí kritické dopravní infrastruktury, proto bude pod dohledem kamer, oplocení bude navíc vybaveno detekčním systémem, který zaznamenává nejen poškození, ale také vibrace,“ vysvětlil mluvčí.

Správa železnic aktuálně hledá zhotovitele stavby. Maximálně za výstavbu nabízí přes dvě miliardy korun. „Samotná výstavba se předpokládá od letošního prosince do léta 2027,“ uzavřel Gavenda.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály