Moderní výhybka sníží v Hlubočkách počet nákladních aut s kamenivem

U železniční vlečky v kamenolomu v Hlubočkách na Olomoucku Správa železnic (SŽ) instalovala automatickou výhybku, která umožní častější přepravu kameniva po nedaleké trati spojující Olomouc a Krnov. Díky tomu ubyde těžkých nákladních aut projíždějících Hlubočkami. V posledním čísle obecního zpravodaje Hluboček to uvedl zastupitel Lukáš Procházka. Hlubočkami ročně projede v obou směrem téměř 13 tisíc nákladních aut. Těžké soupravy naložené kamenivem poškozují místní silnici a snižují bezpečnost dopravy v obci.

"Po různých jednání se SŽ a Olomouckým krajem jsme se po šesti letech dočkali nového pomocného stavidla v lomu Hrubá Voda," uvedl Procházka. SŽ do nové výhybky investovala zhruba čtyři miliony korun. Výhybku lze obsluhovat z vlečky, takže pracovníkům odpadla povinnost pokaždé doručit traťový klíč až do železniční stanice Hlubočky. Podle manažera lomu Vlastimila Míčka se po modernizaci zabezpečovacího zařízení rozšířil časový prostor pro přepravu kameniva po železnici.

Díky automatické výhybce se mohou nákladní vlaky do lomu dostat častěji než v předchozích letech, kdy podíl železniční přepravy kolísal mezi sedmi a devíti procenty celkového množství kameniva, které bylo za rok vytěženo v lomu v Hlubočkách. Podle Procházky by nyní v době těžby od února do listopadu mohlo být z lomu po železnici každý měsíc odvezeno 140 vagonů s až 7000 tunami kamení, což je přibližně 30 procent objemu těžby.

Ze statistik automobilového provozu podle místostarosty Hluboček Pavla Samka vyplývá, že obcí ročně ve směru na Olomouc projede 5411 naložených nákladních souprav s nosností 30 tun a dalších 1036 naložených nákladních automobilů, které uvezou 20 tun kameniva. Prázdná auta pak jezdí v opačném směru. "Pravá část silnice je celkem v pořádku, protože kamiony jedoucí do lomu jsou prázdné. Po levé straně ale jezdí kamiony naložené až 30 tunami materiálu, takže vozovka je tam značně poškozená," upozornil Samek.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály