Koloběžkáři způsobují až čtvrtinu přestupků

Olomoučtí policisté se zaměřili na pravidla správné jízdy, odstavování koloběžek a chování uživatelů elektrokoloběžek ve městě. Dopravně bezpečnostní akce ukázala, že čtvrtinu přestupků způsobují koloběžkáři.

„Jedním slovem nekázeň. Tak by se dalo zhodnotit chování cyklistů a jezdců na koloběžkách a zejména těch elektrických, v uplynulých měsících. Uživatelé koloběžek mnohdy ani neznají své povinnosti, které jim zákon ukládá,“ konstatoval mluvčí městské policie Petr Čunderle.

Hlídky kontrolovaly způsob jízdy, využívání cyklostezek, povinnou výbavu a prováděli i dechové zkoušky. „Výsledkem bylo celkem 34 přestupků, kdy 22 bylo vyřešeno domluvou, v 11 případech byla uložena pokuta a jeden případ byl oznámen správnímu orgánu k dalšímu řešení,“ uvedl Čunderle.

Policisté od ledna řešili přes 900 přestupků dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, čtvrtinu případů tvořili koloběžkáři. Čunderle také řekl, že se u mnohých setkali s překvapeným výrazem po tom, co jezdcům oznámili, že pro koloběžku platí stejná pravidla jako pro jízdní kolo. Na koloběžkách se nesmí jezdit po chodníku ani pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Město rozjelo osvětovou kampaň Řiď s(e) rozumem! „Zdůrazňujeme právě především pravidla, která mají provozovatelé i uživatelé ve městě dodržovat. Naším cílem je, aby služba sdílené mobility fungovala, bylo co nejméně konfliktních situací, špatně zaparkovaných koloběžek a nehod,“ objasnil náměstek primátora pro Smart City Matouš Pelikán.

Po skončení sezóny bude město a firmy, které sdílené kola a koloběžky poskytují vyhodnocovat klady a zápory.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály