Koloběžkáři způsobují až čtvrtinu přestupků

Olomoučtí policisté se zaměřili na pravidla správné jízdy, odstavování koloběžek a chování uživatelů elektrokoloběžek ve městě. Dopravně bezpečnostní akce ukázala, že čtvrtinu přestupků způsobují koloběžkáři.

„Jedním slovem nekázeň. Tak by se dalo zhodnotit chování cyklistů a jezdců na koloběžkách a zejména těch elektrických, v uplynulých měsících. Uživatelé koloběžek mnohdy ani neznají své povinnosti, které jim zákon ukládá,“ konstatoval mluvčí městské policie Petr Čunderle.

Hlídky kontrolovaly způsob jízdy, využívání cyklostezek, povinnou výbavu a prováděli i dechové zkoušky. „Výsledkem bylo celkem 34 přestupků, kdy 22 bylo vyřešeno domluvou, v 11 případech byla uložena pokuta a jeden případ byl oznámen správnímu orgánu k dalšímu řešení,“ uvedl Čunderle.

Policisté od ledna řešili přes 900 přestupků dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, čtvrtinu případů tvořili koloběžkáři. Čunderle také řekl, že se u mnohých setkali s překvapeným výrazem po tom, co jezdcům oznámili, že pro koloběžku platí stejná pravidla jako pro jízdní kolo. Na koloběžkách se nesmí jezdit po chodníku ani pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Město rozjelo osvětovou kampaň Řiď s(e) rozumem! „Zdůrazňujeme právě především pravidla, která mají provozovatelé i uživatelé ve městě dodržovat. Naším cílem je, aby služba sdílené mobility fungovala, bylo co nejméně konfliktních situací, špatně zaparkovaných koloběžek a nehod,“ objasnil náměstek primátora pro Smart City Matouš Pelikán.

Po skončení sezóny bude město a firmy, které sdílené kola a koloběžky poskytují vyhodnocovat klady a zápory.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály