Dopravní podnik bude slavit stylově, do ulic vyjede historická tramvaj. Otevře se vozovna i odstav tramvají

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) u příležitosti 125. výročí zahájení pravidelné tramvajové dopravy v tomto nyní stotisícovém městě zpřístupní příští týden ve středu veřejnosti svoji vozovnu v Koželužské ulici i novou odstavnou halu pro tramvaje u hlavního vlakového nádraží. Připravil také jízdy historickou tramvají a autobusem. DPMO o tom informoval na svém webu.

Ve vozovně i odstavné hale bude k vidění několik typů moderních tramvají, jako jsou vozy T3, Škoda Inekon Astra, Inekon TRIO, Vario či EVO, které jezdí na tramvajových linkách v Olomouci. Připraveny budou také autobusy MHD, elektrobus a historická tramvaj číslo 16. Dopravní podnik pro návštěvníky připravil jízdu historickou tramvají přes centrum Olomouce či projížďku historickým autobusem Škoda 706 RTO.

Vystaveny budou také historické automobily československé výroby značky Zbrojovka Brno a Tatra z let 1933 až 1936 i historický hasičský vůz z roku 1929. O doprovodný program se postarají policisté ve spolupráci s Českým červeným křížem.

DPMO loni v autobusech a tramvajích přepravil 56,491 milionu cestujících. Ve srovnání s rokem 2022 jich bylo o 3,6 milionu víc. Počet přepravených lidí ale ještě nedosáhl hodnot z let před pandemií. Například v roce 2019 DPMO evidoval 57 milionů cestujících.

Na osmi tramvajových a 24 autobusových linkách olomoucké MHD jezdí 148 tramvají a autobusů. Stoprocentním akcionářem DPMO, který měl na konci loňského roku 450 zaměstnanců, je město Olomouc.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály