Dluhonice spojí s Přerovem nová cyklostezka, je součástí kompenzací za D1

Přerovskou místní část Dluhonice spojí v nejbližších měsících s Přerovem cyklostezka, která je součástí kompenzací za stavbu dálnice D1 na okraji této obce. Půjde o smíšenou stezku pro chodce a cyklisty, která povede od areálu Prechezy k nově vybudovanému nadjezdu nad železnicí v Dluhonské ulici. Stavba zhruba kilometrového úseku vyjde na 21,3 milionu korun. Přerovští zastupitelé dnes schválili vypsání veřejné zakázky.

"Jde o šestou část týkající se kompenzací pro Dluhonice. Jsem rád, že máme k dispozici dokumentaci pro provedení stavby a další podklady. Máme vykoupeny pozemky, paralelně šla žádost na Olomoucký kraj o finanční prostředky - pokud projdou krajským zastupitelstvem, budeme je mít koncem června. Jakmile je budeme mít, můžeme řešit otázku veřejné zakázky. Je to věc, která byla diskutována s místním výborem, myslím, že to Dluhoničtí ocení," uvedl náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Cyklostezka je součástí seznamu kompenzačních opatření, která vznikla ve snaze odblokovat dostavbu dálnice D1. Obec má získat v podobě kompenzací dohromady až 132 milionů korun. Kromě cyklostezky se v obci chystá například stavba rozvojové lokality Záhumení v hodnotě 50 milionů korun, kde má přibýt pět rodinných domů, veškeré sítě i komunikace. Součástí těchto opatření v Dluhonicích byla už oprava kulturního domu, obec má opravená parkovací stání, chodníky a veřejné osvětlení.

Kromě rekonstrukce místního kulturního domu přibyl loni v srpnu v Dluhonicích také sportovní areál za více než 50 milionů korun. Vznikl jako náhrada za sportoviště, které muselo stavbě D1 ustoupit.

Obyvatelé Dluhonic stavbu dálnice v těsné blízkosti obce pociťují nejvíce, k zemi kvůli dálnici musely jít i tři domy. Na vyplacení kompenzací obci se na začátku roku 2020 dohodli zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály