Bude se na Červenohorském sedle měřit rychlost? ŘSD chce instalovat kamery

Ředitelství silnic a dálnic ČR plánuje na rušné silnici přes Červenohorské sedlo instalovat technologii pro úsekové měření rychlosti. Chce tímto způsobem zvýšit bezpečnost provozu na této dopravní tepně spojující horské okresy Šumperk a Jeseník. ŘSD už požádalo o stavební povolení na tento projekt. ČTK dnes informaci získala na úřední desce hejtmanství. Silnici přes Červenohorské sedlo si kvůli početným zatáčkám a kvalitní vozovce oblíbili hlavně motorkáři, kteří často překračují maximální povolenou rychlost. Policie tam každý rok vyšetřuje několik nehod, některé mají tragické následky.

ŘSD chce kamery pro úsekové měření rychlosti instalovat na části silnice I/44 vedoucí z obce Kouty nad Desnou na Šumpersku přes Červenohorské sedlo k lyžařskému areálu Filipovice nedaleko Jeseníku. "Účelem stavby je zvýšení bezpečnosti dopravy na silnici I/44. Nasazení systému měření úsekové rychlosti je v první řadě preventivní. Cílem je zklidnění dopravy," stojí v žádosti o stavební povolení.

Kamerový systém technici instalují na sloupech, technologie bude napájena pomoci baterií napojených na fotovoltaické panely nebo prostřednictvím kabelových rozvodů. U silnice přes Červenohorské sedlo ŘSD umístí značky, které řidiče upozorní na začátek a konec úseku s měřením rychlosti. Na silnici I/44 byly už v roce 2020 v části vedoucí přes sedlo umístěny varovné cedule se smrtkami zaměřené hlavně na motorkáře.

Policisté i místní samosprávy už několik let bojují s motorkáři, kteří serpentiny přes Červenohorské sedlo projíždějí velkou rychlostí. Na sedlo se sjíždějí jezdci nejen z Česka, ale i z okolních zemí, především ze soudního Polska. Rychlá jízda v zatáčkách je důvodem i jejich častých nehod. Podle policie si horskou lokalitu v poslední době oblíbili i majitelé luxusních a rychlých aut.

Loni v srpnu policisté při víkendové bezpečnostní akci na Červenohorském sedle pokutovali třetinu z téměř 300 zastavených řidičů. Šlo především o motorkáře, kteří tah mezi Šumperkem a Jeseníkem projížděli nepovolenou rychlostí či s nečitelnými registračními značkami. Jeden z motocyklistů se po frekventovaném tahu s četnými zatáčkami, kde je povolena maximální rychlost 90 kilometrů za hodinu, řítil rychlostí 154 kilometrů v hodině.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály