Co se děje v Lidovém domě? Nahlédněte do organizace Za sklem o. s.

Rohová budova na třídě 1. máje v Olomouci právě prochází rekonstrukcí, uvnitř ale ticho rozhodně není. U dveří čeká Jan Nykl, vedoucí olomouckého pracoviště organizace Za Sklem, o. s. Ta se věnuje lidem s poruchami autistického spektra.

Odborné sociální poradenství, centrum denních služeb, sociální rehabilitace i sociálně aktivizační služby. Společně s letními aktivitami, individuálními setkáními, ale i kroužky nebo jednorázovými aktivitami tvoří širokou nabídku služeb, které poskytuje sdružení Za sklem, o. s.

Měli jsme v Šantovce putovní výstavu 'Vnímám svět jinak, přesto v něm žiju s vámi'. Velkoplošné černobílé fotografie lidí vybízejí k úvaze, kdo na portrétech je na spektru a kdo ne. Součástí expozice je klíč, pomocí kterého návštěvník výstavy ve finále zjistí, jak byl ve svém odhadu ne/úspěšný a že na první pohled prakticky nepoznáte, kdo je na spektru a kdo ne," vysvětluje ředitel pobočky Za sklem o. s., zatímco mě provádí rekonstruovanou budovou. Ve spodním patře vzniká kavárna sociálních nácviků, zatímco v zadní části budovy je nově vybudovaný výtah.

Olomoucká pobočka vznikla v roce 2019. „Nejdříve jsme pracovali v malém pronajatém domku v Neředíně. Už za půl roku jsem ale věděl, že je to pro nás malé. Pak jsme přesídlili do této budovy, kde v devadesátých letech bylo call centrum. Všude byly telefonní linky. Protože mám stavební průmyslovku, sedl jsem si k papíru a začal kreslit, jak by to tu mohlo vypadat,“ popisuje Jan Nykl a dodává: „Zvažovali jsme, kde budou pracovny, jak vše potřebné poskládat. Dnes si připadám jako kouzelník, když porovnávám fotky před a po rekonstrukci."

Aktuálně má organizace Za sklem o. s. čtyři pobočky. Od roku 2011, kdy ji ve Zlíně založila předsedkyně Marta Pečeňová, se rozrostla o pobočky v Praze, Olomouci a Brně. „Už jen věkovou skladbou klientů  a podílem zastoupení typů poruch autistického spektra se každá pobočka odlišuje," odpovídá mi pan Nykl na otázku, čím se jednotlivá pracoviště liší.

Sám Jan Nykl se k práci s lidmi na spektru autismu dostal náhodou. „Mám za sebou 10 let učitelování na střední škole včetně výchovného poradenství, potom jsem pracoval 15 let ve farmaceutické společnosti. No a pak mi kamarád Jirka Bílek, který je členem Za sklem, o.s. nabídl příležitost založit další pobočku v Olomouci," popisuje ředitel své začátky v organizaci a přidává historku, jak to bylo s původním i nynějším zázemím olomoucké pobočky: „Začínali jsme ve čtyřech lidech v Neředíně, v domku se zahrádkou, ovocnými stromy, všechno jsme si dělali sami, byli jsme v nájmu. Kapacitně přestal domek záhy stačit. Zde byl nájem ještě vyšší, ale díky projektu IROP jsme mohli budovu koupit s podmínkou zajištění energetické úspory a bezbariérovosti. Začátkem prosince proběhne kolaudace."

Dnes je v olomoucké pobočce Za sklem o. s. zaměstnanců patnáct. Narůstá také počet klientů a služeb, které nabízí. „Pracujeme s 1 800 klientskými rodinami, z toho Olomouc jich má 377, to je dobrý poměr. Probíhá  u nás 100 individuálních a skupinových setkání týdně,“ vyjmenovává Nykl a dodává, že počítá s nárůstem klientů po vybudování výtahu, protože tak zde bude možné poskytovat služby i klientům na vozíku.

Letos v lednu jsme zaregistrovali Odborné sociální poradenství. V Olomouci chceme také rozšiřovat služby v terénu,“ vysvětluje mi ředitel. Tuto službu využijí třeba klienti, kteří nemohou docházet na programy společně s ostatními, a tak je právě pro ně terénní služba vhodná. „Všechny naše služby jsou bez úhrady, kromě Centra denních služeb. Pokud potřebuje rodič dítě na pár hodin nechat u nás, aby si třeba vyřídil úřady a lékaře, platí korunu za minutu této služby," doplňuje Nykl.

"Děti to baví a mě to pak baví také, z toho mám radost."

Kvůli očekávanému nárůstu klientů chce ředitel přijmout také dalšího pracovníka. Vysvětluje, jak výběr vhodného kandidáta probíhá: „Chci vždy vidět potenciálního pracovníka aspoň dva dny v akci, abych zjistil, jak funguje. Ať je to pedagog, nebo sociální pracovník, chci, aby se zaměřil hlavně na to, čemu se profesně věnuje. Baví ho muzikoterapie, nebo arteterapie? Ať ji dělá pro děti i jejich maminky."

Sám sebe nazývá „holkou pro všechno". „Přímé péči se věnuji málo, spíš zaskakuji, nebo poskytuji poradenství rodičům. Starám se o dílnu, to děti baví a mě to pak baví také, z toho mám radost. V období letních aktivit zase zásobuji jídlem. Je třeba přivrtat poličku? Přijdu a přivrtám poličku,“ usmívá se Jan Nykl.

Organizace bude mít také dobročinný stánek na olomouckých vánočních trzích, a to 13. prosince ve stánku Dobrého místa pro život. Celý výtěžek z prodeje punče je určen právě pro Za sklem o. s. „V květnu jsme pořádali konferenci na Pedagogické fakultě a chtěli bychom ji opakovat. Na duben připadá Mezinárodní den zvýšení povědomí o autismu. Připravujeme přednášková odpoledne zaměřená na zdravotnictví, školství, sociální problematiku a kulturu,“ uzavírá Nykl s tím, že organizace se chce postupně otvírat veřejnosti jak na akcích, tak i svou činností v Lidovém domě.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • Výluka tramvají skončí dříve. Přes Tržnici pojedou už v polovině července
    Doprava

    Výluka tramvají skončí dříve. Přes Tržnici pojedou už v polovině července

    Dobrou zprávu přinesl cestujícím Dopravní podnik města Olomouce (DPMO). Pro cestující se zkrátí výluka tramvají přes Tržnici, která zde trvá od 8. května. Původně měla skončit až 8. srpna, DPMO nyní hlasí konec už v pátek 17. července.

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Zastávka na Svatém Kopečku v nové poloze. Počítá s tím studie
    Doprava

    Zastávka na Svatém Kopečku v nové poloze. Počítá s tím studie

    Vyhledávaným turistickým cílem je Svatý Kopeček u Olomouce ať už kvůli ZOO nebo bazilice. Právě autobusová zastávka v blízkosti bazaliky, kterou obsluhuje linka číslo 11, má být do budoucna na jiném místě. Stávající poloha autobusové zastávky ve směru do Samotišek není vyhovující. Nová zastávka se má nacházet o několik metrů dále. 

Nejčtenější

Seriály