Zábřeh na Šumpersku otevřel nové cyklotraily na Hejnici s názvem HEI.NICE TRAILS. Tento sportovní projekt, který vznikl ve spolupráci města a místních cyklistických nadšenců, nabízí zájemcům přes dva kilometry přírodních stezek pro horská kola a terénní cyklistiku. Trasy jsou vybudovány výhradně úpravou stávajícího terénu bez použití umělých překážek, s ohledem na přírodní ráz krajiny. Vybudování cyklotrailů stálo 1,6 milionu korun, sdělila ČTK mluvčí zábřežské radnice Lucie Mahdalová.
S iniciativou přišli místní bikeři v čele s Patrikem Odstrčilem a Ondřejem Hoigrem, kteří se podíleli na návrhu tras, ale také na samotné realizaci. Trasy jsou díky své poloze v oblasti kopce Hejnice u Hněvkova, v údolí Moravské Sázavy, snadno dostupné i z okolí. V těsné blízkosti trailů se navíc nachází železniční zastávka. „Najít to správné místo nebylo jednoduché. Dlouho jsme hledali lokalitu, která by byla přístupná, ale zároveň respektovala okolní přírodu. Nakonec jsme našli Hejnici, místo s obrovským potenciálem. Dnes je skvělé vidět, jak traily ožívají pod koly jezdců všech věkových kategorií,“ uvedl Odstrčil.
Podle projektanta Hoigra jsou trasy navrženy tak, aby si na své přišli jak začátečníci, tak zkušení jezdci. „Důraz jsme kladli na bezpečnost a přirozené začlenění stezek do krajiny. Naším cílem bylo vytvořit traily, které budou respektovat přírodu a nabídnou cyklistům zážitek z jízdy,“ doplnil.
Podle starosty Zábřehu Františka Johna (KDU-ČSL) nové cyklotraily významně zapadají do cyklistické infrastruktury města. „Zábřeh je město, které dlouhodobě podporuje sportovní aktivity a cykloturistiku. Nové traily na Hejnici jsou přirozeným pokračováním naší snahy vytvořit místo, kde se sport a příroda propojují. Naše město je křižovatkou cest – cyklostezky, BMX areál a teď i tyto traily,“ uvedl John.
Stezky byly otevřeny v neotřelém stylu. Místo klasické pásky se slavnostně přestřihl řetěz od kola, což symbolizovalo propojení jezdců s novými trasami. Těsně před tím jezdci složili „slib lesa“, ve kterém přísahali respekt k přírodě, trailům, ohleduplnosti a svému zdraví, doplnila mluvčí radnice.
Celkové náklady na výstavbu dosáhly 1,6 milionu, přičemž Olomoucký kraj přispěl částkou půl milionu korun. Investice zahrnovala úpravy terénu, ale i informační značení a orientační tabule, které jsou umístěny na strategických místech.