Hasiči zasahují u požáru na Prostějovsku. V obci Vrbátky hoří nízká budova.
Na místě jsou podle mluvčího hasičů Josefa Koláčka čtyři hasičské jednotky. „Zasažena je celá plocha střechy. Požár je lokalizován. Na místě zasahují 4 jednotky,“ informoval Koláček kolem sedmé večerní.
K prvotnímu zahoření došlo ve skladu obecní techniky, ten sousedí s místní hasičárnou. „Aktuálně dohašujeme s pomocí výškové techniky skrytá ohniska a rozebíráme střešní konstrukci. Příčinu zjišťuje na místě vyšetřovatel,“ upřesnil mluvčí po osmé hodině večerní s tím, že prozatím škodu odhadují na 7 milionů korun.
Podle mluvčího Koláčka se požár obešel bez zranění.
K dopravní nehodě došlo ve středu 16. března, krátce po 1. hodině ranní v Topolanech na ulici U Sv. Jana. Třicetiletý řidič nákladního vozidla zde nezvládl řízení a narazil do stromu. Policie tuto dopravní nehodu stále řeší.
„Podle prvotních informací 30letý řidič nákladního vozidla Opel Vivaro, při průjezdu pravotočivou zatáčkou ve směru jízdy z Ústína na Olomouc, zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy dopravně technickému stavu komunikace a povětrnostním podmínkám, v důsledku čehož vyjel mimo komunikaci a zde čelně narazil do stromu,“ uvedla policejní tisková mluvčí Petra Vaňharová.
Muže, který zůstal zaklíněn ve voze musela vyprostit posádka Hasičského záchranného sboru. Poté byl transportován do nemocnice. Vzhledem ke zdravotnímu stavu řidiče nebylo možné provést dechovou zkoušku.
„Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 300 000 korun. Dopravní nehoda zůstává i nadále v šetření policistů,“ uzavřela Petra Vaňharová.
Jaro pomalu přichází a provozovatelé i uživatelé elektrokoloběžek začínají vystrkovat růžky. Vedení města i strážníci městské policie v minulosti řešili množství stížností týkajících se koloběžek a jejich provozu. Opravdu se koloběžkáři, vedení města a provozovatelé koloběžek neshodnou na jasných pravidlech? Nebo si vystačíme pouze s lidskou ohleduplností a respektem? Řešením by mohla být nová městská vyhláška.
Sdílené koloběžky fungují v Olomouci téměř dva roky. Za tu dobu si našly své věrné přívržence i odpůrce. Proto se vedení města na začátku minulého léta rozhodlo, že v rámci bezpečnosti a bezproblémového fungování této mobility zavede některá opatření.
Cesta zákazů nebo zdravého rozumu a zodpovědnosti?
Omezení vysoké rychlost v parcích je jedním ze zásahů města. Koloběžkám byla snížena maximální rychlost ve Smetanových i Bezručových sadech na zhruba 10km/h. „Městská policie nemá kapacity pokutovat každou takovou jízdu, tak nám alespoň snížení rychlosti v těchto problematických lokalitách přijde jako dobrý návrh,“ vysvětluje náměstek primátora Matouš Pelikán.
Co ale potom kola nebo jiné chytré dopravní prostředky, které dosahují srovnatelné rychlosti a nelze je tímto způsobem regulovat? Opravdu společnost dospěla do bodu takové nedbalosti, kdy jsou takové regulace potřeba? Z vlastní zkušenosti vím, že domluvit se s někým na pozemní komunikaci není problém, musí se ale chtít a myslet i na toho druhého. Je na nás, co si vybereme a jakou cestou se vydáme.
Infrastruktura Olomouce a „koloběžkáři“
Dalším problémem toho rozkolu mezi obyvatelstvem může být stav a rozvoj infrastruktury v Olomouci. Menší města jako Olomouc, Pardubice či Hradec Králové nejsou připravena na vymoženosti typu chytrá koloběžka či hoverboard. Silnice a chodníky počítají pouze s auty, koly a chodci. Příkladem může být křižovatka na ulici Komenského. Její přejetí se může zdát téměř jako sebevražda. Město sice v minulých dobách mocně investovalo do cyklostezek, ale zdá se, že je to pořád málo.
Vedení města samozřejmě nemůže za vše, na vině jsou i samotní uživatelé koloběžek. Již několikrát omílaná jízda po chodníku, sluchátka v uších, kapuce na hlavě a jede se – hlava nehlava. Několikrát jsem byl svědkem toho, jak zpoza rohu vysokou rychlostí vyjela koloběžka jako by se nechumelilo. I užívání silnic těmito jedinci je někdy diskutabilní. V tomto případě je potřeba se zamyslet a hlavně předvídat. Nesmíme zapomenout, že na silnicích a chodnících nejsme sami.
Zdroj: Olomoučáci
(Ne)parkování a nebezpečí úrazu pro hendikepované
Kapitola sama o sobě je parkování koloběžek. Uživatelé koloběžky nechávají i na místech, která jsou poté nebezpečná pro starší, či hendikepované lidi. „Stává se, že jsou odložené někde na trávě nebo uprostřed cesty, problematická je i jízda po chodníku,“ přiznal Pelikán. S tímto problémem se potýkají hlavně zrakově postižení nebo vozíčkáři, jejich situace však dosud nebyla projednávána. „Přiznám se, že v tomto duchu jsme ještě nic neprojednávali. Teď řešíme předzahrádky, takže koloběžky nebyly na pořadu dne“, informuje Zuzana Znojilová z TyfloCentra, které se tomuto tématu věnuje.
Spása v podobě nové vyhlášky?
Město Olomouc není první, které problémy s užíváním koloběžek musí řešit. V Hradci Králové měli radní obdobné komplikace a zdá se, že řešení je na světě. Řeč je nové vyhlášce, která provozovatelům elektrokoloběžek přikazuje platit poplatek za parkování. Za kola a koloběžky s přídavným elektromotorem se budou za každý zabraný metr čtvereční platit denně tři koruny.
„Něco se chystá, ale je to předčasné. Nemůžu nyní veřejnosti sdělit co, ale do konce března by mělo být hotovo. Je to stále v jednání,“ konstatuje Stanislav Losert, koordinátor cyklistické dopravy města Olomouc. Tak snad se dočkáme na konci března. Jaro se kvapem blíží a elektrokoloběžky už jsou za rohem.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, v čele s ministrem Mariánem Jurečkou, představilo novou kalkulačku, která vypočítá kolik peněz může rodina či člověk dostat od státu na stále zdražující se energie nebo bydlení obecně. Současně s touto kalkulačkou se rozjíždí i komunikační kampaň, která má motivovat lidi, kteří se z nějakého důvodu stydí nebo nechtějí požádat o pomoc.
Výše zmiňovanou kalkulačku lidé najdou zde, na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zde zadají základní údaje o sobě nebo své rodině, lokalitu svého bydliště a čistý příjem. Poté vám kalkulačka předá informace, zda na příspěvek máte nárok, popřípadě sumu o kterou jste oprávněni si zažádat.
Má to ale malý háček. Na příspěvek máte nárok v případě, že 30 procent příjmů vaší domácnosti nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. „Věřím, že se nám touto cestou podaří ochránit ty zranitelné – typicky rodiny s dětmi, samoživitelky nebo seniory. Chtěl bych vyzvat i ty, kteří stát nikdy nežádali o pomoc, aby se nestyděli. Kalkulačku lze vyplnit anonymně na internetu, s vyplněním formulářů mohou pomoci pracovníci Úřadu práce ČR,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.
Uvedeme si zde názorný příklad. Do kalkulačky zadáme informace o smyšlené olomoucké rodině v počtu dvou dospělých a jednoho dítěte ve věku 15 let. Čistý měsíční příjem této domácnosti, včetně nárazových brigád dospívajícího syna a přídavku na dítě, průměrně činí zhruba 41 260 Kč. Bydlí v podnájmu v Olomouci, v bytě 2+kk o rozloze 41 m². Byt je vytápěn ústředním plynovým topením. Čistě za nájem platí 12 000 Kč měsíčně včetně energií. Za další služby, jako například za bytový fond, opravy a další, platí 2 500 Kč měsíčně. Dohromady tedy platí 14 500 Kč za měsíc. Po vyplnění všech údajů nám vyjde, že tato rodina má nárok na příspěvek ve výši 2 122 Kč za měsíc. Poté již stačí jen podat žádost.
Vláda se tímto krokem snaží reagovat na stále zvyšující se ceny energií a pomoci domácnostem, které jsou ohroženy energetickou chudobou. „Faktury za elektřinu nebo plyn mohou být rázem i dvojnásobně vyšší, navíc hrozí další nárůst cen. Příspěvek na bydlení se díky rychlému prosazení novely zákona o sociální podpoře navyšuje, navíc součástí zákona je mechanismus, který vládě umožňuje, aby v průběhu roku okamžitě příspěvek navýšila, pokud to bude třeba,“ vysvětlil Jurečka.
O příspěvek můžete žádat buď zde, online na webu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo si vytisknout papírový dokument, vyplnit a osobně jej doručit na Úřad práce.
V Přerově probíhají práce na průtahu hlavně okolo autobusového nádraží, Alberta a v ulici Tovární. Práce pokračují také v bývalém areálu Juty.
Kvůli pracím mohou ulicí tovární projíždět jen osobní automobily, a to v jednom pruhu každým směrem. „Už jen zhruba měsíc bude trvat uzavírka odbočení z této ulice do ulic Nádražní, Denisova a Kramářova. Objízdná trasa směřuje přes třídu 17. listopadu do ulice Komenského,“ uvedl mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.
Řidiči by objízdnou trasu nemuseli používat už na konci srpna. „Minulý týden v areálu Juty docházelo k třídění výkopu, od Alberta byl odvážen nebezpečný odpad a v ulici Tovární proběhla demolice stávajícího parovodu před uložením parovodu nového,“ dodal Mazal.
Minulý týden správa pracovala na přeložkách kanalizace. Tento týden budou pracovníci pokračovat se zemními pracemi a přeložkami inženýrských sítí v ulici Tovární a v bývalé Jutě. Do pátku by měly být hotové také drenáže a pokládání obrub.
Policie se obrací na širokou veřejnost, aby objasnila dopravní nehodu. K té došlo kolem půl šesté 12. května v Olomouci, a to na křižovatce ulic Chválkovická a Kubatova.
„Podle posledních informací by se pravděpodobně mohlo jednat o stříbrné vozidlo škoda Octavia,“ řekla policejní mluvčí Petra Vaňharová.
„V dané křižovatce mělo dojít ke střetu osobního motorového vozidla s protijedoucím cyklistou. Podle prvotních informací řidič automobilu při odbočování vlevo z ulice Kubatova nedal přednost protijedoucímu cyklistovi a došlo ke střetu. Cyklista utrpěl zranění, která si vyžádala lékařské ošetření. Řidič automobilu z místa nehody odjel,“ uvedla policejní mluvčí.
Foto: PČR
Svědci nehody tak mohou významně pomoci k objasnění celé nehody. Pokud tedy tento incident viděli, ať telefonicky kontaktují policisty dopravního inspektorátu Olomouc na čísle 974 766 251 nebo linku 158.
Uplynul přesně měsíc od poslední zprávy o nově přicestovalé samici levharta mandžuského, jehož ve volné přírodě žije posledních zhruba sto jedinců. Po ukončené karanténě dnes dostala do venkovního výběhu krmení v podobě králíka a představila se tak veřejnosti.
„3,5letá samička Zima přijela ze Zoo de Granby v Kanadě, a jedná se o naději v pokračování chovu. Brzy k ní přicestuje samec z Německa a vytvoří tak pospolu s ní nový chovný pár,“ uvádí ošetřovatelka Kateřina Šteckerová. Zoo Olomouc chová levharty od roku 2001 a doposud se v ní odchovalo 12 mláďat.
„Přesun geneticky vzácného jedince z jiného kontinentu je velkým přínosem pro celý chov tohoto druhu v Evropě. Koordinátorka naší zoo poděkovala za zajištění nesnadného transportu zvířete. Doporučení k přesunu jsme dostali na základě dlouhodobé spolupráce EAZA a AZA. Spolupráce se zámořskou zoo v Granby je na velice dobré úrovni, kolegové nám poskytli všechny důležité informace včetně videosekvencí týkajících se veterinárního tréninku s tímto zvířetem. Budeme na jejich práci navazovat a už teď po krátké době je zřejmé, že si samice naše chovatele oblíbila,” uzavírá zooložka Jitka Vokurková.
Sociální sítě obletělo video skupinky lidí, kteří na zábřežském nádraží přeběhly přes koleje v době, kdy stanicí projíždělo Pendolino a skupinku málem srazilo. Video, které pořídil jeden z přihlížejících, sdílely také České dráhy. Nyní se věcí zabývají také policisté.
Od nešťastné události dělily skupinku lidí pouze centimetry. „Chování osob na videu je nejen v rozporu se zákonem a svým chováním se dopouštějí přestupku, ale i v naprostém rozporu se zdravým rozumem,“ uvedl pro server iRozhlas mluvčí drah Medelský. Podle mluvčího také musel strojvedoucí zatáhnout za takzvanou rychlobrzdu.
„Hazardním chováním osob na videu se zabýváme a budou nás zajímat jejich důvody. Právní kvalifikace bude upřesněna až po výslechu účastníků, nicméně i bez ní bychom rádi připomněli, že rozjeté Pendolino opravdu nezastaví na 20 metrech,“ uvedla policie v příspěvku na X.
Ve středu odpoledne se na obvodní oddělení policie v Prostějově dostavil muž s tím, že viděl na internetu video, ve kterém on s manželkou a třemi dětmi přebíhá před projíždějícím vlakem v Zábřehu. „Muž uvedl, že v neděli 8. prosince s rodinou vystoupil z parního vlaku Mikulášské jízdy na nástupišti v Zábřehu. Při vystoupení z vagónu se ocitli před přechodem přes koleje. Byli zde poprvé. Na nástupišti byl velký dav lidí a muž netušil, že se na nástupišti nachází podchod. Nikde neviděl ceduli se zákazem přecházení přes koleje, a proto se rozhodl přejít přes daný přechod. Celý incident, který mohl skončit tragicky, rodinu zasáhl a velmi mrzí,“ uvedl mluvčí policie Libor Hejtman.
Policisté vyhodnotili věc jako přestupek, za který hrozí pokuta do deseti tisíc korun.
Nevíte, co dát blízkým pod stromeček? Měkké dárky možná neoceníte, tak co najít pod vánočním stromečkem třeba vstupenky na společenskou událost? Máme pro vás hned několik tipů.
Jeseničtí kriminalisté zahájili trestní stíhání 40letého muže, který je obviněný z výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Podle policistů totiž pervitin nejen přeprodával, ale také vyráběl v kůlně. Jelikož byl už jednou trestán, hrozí mu vyšší trestní sazba.
„Muž si měl v průběhu letonšího roku neoprávněně opatřit metamfetamin, takzvaný pervitin, který měl několikrát přeprodat dalším zájemcům,“ vysvětlila v úvodu mluvčí policie Ivana Skoupilová.
Díky domovní prohlídce kriminalisté zjistili, že obviněný měl v kůlně kousek od svého bydliště také metamfetamin vyrábět. „Kriminalisté na místě objevili suroviny, různé chemikálie, laboratorní sklo a obdobné předměty, které jejich majiteli měly sloužit k výrobě psychotropní látky metamfetamin,“ pokračovala mluvčí.
Muž byl za obdobný trestný čin už v minulosti odsouzen, přičemž z vězení měl podle mluvčí vyjít v listopadu loňského roku. „Jelikož byl za obdobný čin v posledních třech letech odsouzen a potrestán, hrozí mu nyní vyšší trestní sazba. Dle trestního zákoníku mu hrozí v krajním případě trest odnětí svobody až na deset let,“ uzavřela Skoupilová.
Olomoučtí radní kvůli blížícímu se sloučení Moravského divadla Olomouc (MDO) a Moravské filharmonie Olomouc (MFO) odvolali z funkcí jejich ředitele Davida Gerneše a Jonáše Harmana. Odejdou koncem roku. Na sociálních sítích to napsal primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc). Nová městská příspěvková organizace Moravské divadlo a Moravská filharmonie začne fungovat v lednu. V jejím čele stane Gerneš, jenž sloučení chystal a uspěl ve výběrovém řízení na ředitele. Sloučení kritizují odboráři MFO, v říjnu vyhlásili stávkovou pohotovost. Výběr ředitele nové organizace se nelíbí opoziční ODS.
Radní se rozhodli orchestr a třísouborové divadlo sloučit hlavně z ekonomických důvodů. Podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) sloučení přinese příští rok úsporu 11 milionů korun, o osm milionů budou posíleny investice v divadle a filharmonii. Výběrová komise, v níž byli členové koalice i opozice, zástupci odborů divadla a experti z divadelní i hudební oblasti, ze dvou kandidátů na ředitele nové organizace vybrala Gerneše. Radnice podle Ticháka hledala někoho, kdo zná principy fungování a financování příspěvkové organizace, orientuje se v tomto druhu umění, veřejné správě a dokáže komunikovat s odborníky a médii.
Podle opozičního zastupitele Jana Holpucha (ODS) rozhodnutí jmenovat Gerneše ředitelem nové organizace nebylo překvapivé, překvapivé jsou okolnosti výběru. „Když v roce 2009 město ve dvou kolech hledalo nového ředitele divadla, do výběrového řízení se tehdy přihlásilo 11 uchazečů. Když vybíralo posledního ředitele filharmonie, konkursu se účastnilo sedm zájemců. Informace o tom, že právě uzavřeného konkursu se zúčastnili pouze dva uchazeči, jsou smutnou vizitkou zřizovatele a věcně příslušného náměstka Ticháka,“ uvedl Holpuch.
Odboráři MFO chystané sloučení divadla a filharmonie dlouhodobě kritizují. Vyhlášení stávkové pohotovosti považují za jediný způsob, jak znovu připomenout, že proces slučování podle nich nemá žádné konkrétní cíle, je špatně připravený i špatně vedený a nelze jej podle nich zodpovědně stihnout. Kritizují i proces výběrového řízení na šéfa organizace, ke Gernešovi mají výhrady.
Město Olomouc už počtvrté vyhlásilo soutěž základních škol. V ní mají školy možnost získat peníze z městské kasy právě na zvelebení školních prostor podle představ svých žáků. Finálové projekty hodnotili samotní žáci, kteří si je navzájem představili a o vítězi rozhodli v tajném hlasování.
První místo obsadila FZŠ Hálkova s projektem modernizace učebny hudební výchovy na moderní multimediální učebnu. Žáci ze ZŠ Dvorského na Svatém Kopečku zase zútulní koridor spojující první a druhý stupeň. ZŠ Stupkova získané prostředky využije na zřízení knihobudky.
„Jsme rádi, že o soutěž je mezi školami takový zájem. Realizované projekty mají pozitivní dopad nejen na školy, jejich žáky a zaměstnance, ale i na širší komunitu rodičů a přátel školy. Město Olomouc podpoří soutěž i v příštím roce a opět navýší finanční odměnu pro vítězné projekty na 45 tisíc korun,“ uvedl Dušan Struna z odboru strategie a řízení, který soutěž organizuje.
Tři nejlepší týmy získaly od města šek na 40 tisíc korun, které mohou použít právě na uskutečnění svých nápadů. Už letos se odměna oproti loňsku zvýšila o pět tisíc korun.
Letošní zářijová povodeň napáchala největší škody na severu Olomouckého kraje. Velká voda však zasáhla také Litovel, Červenku a Němčice nad Hanou. Olomoucký kraj poskytne těmto samosprávám finanční podporu. Konkrétně jim zašle 2,8 milionu korun.
„Peníze poslouží k úhradě nákladů spojených se záplavami – konkrétně například na nákup čerpadel, vysoušečů nebo na statické posudky poškozených domů,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštek (ANO). Peníze mohou obce a města použít třeba i na faktury za nákup hygienických pomůcek, hadic, jídla pro hasiče a dobrovolníky nebo za odvoz odpadu a suti.
„Pokud jde o finanční pomoc Jesenicku a Šumpersku, tam už kraj letos poslal stovky miliónů korun. A bude v tom pokračovat, protože povodeň způsobila v těchto regionech škody za miliardy korun,“ doplnil Okleštěk.
Vilém Burian ve svém ateliéru NopNog, foto: Olomoucký Report
Vilém Burian proměnil vášeň pro sport a umění v unikátní koncept, který láká kreativce. Ateliér NopNog, za nímž stojí bývalý hokejista olomouckých Kohoutů, nabízí jedinečné zážitky v podobě kreativního malování pro všechny generace. Inspiraci čerpá z vlastních zkušeností i světových trendů a svým zákazníkům poskytuje prostor pro experimentování s barvami a technikami. Tyto zážitky je možné proměnit i ve vánoční dárek ve formě poukazu.
„Od půlky srpna mám spuštěné rezervace pro veřejnost a cítím, že se dostává ateliér do povědomí,“ vypráví Vilém Burian, majitel ateliéru NopNog. Pokud vám jméno připadá povědomé, nebude to náhoda. „Jsem docela akční člověk a sport mě dlouhé roky naplňoval a bavil. Ale s postupem času se člověk dostává do hokejového věku, kdy se začíná poohlížet po tom, co ho bude bavit a živit dál. Ze zábavy jsem si naťukl focení a zařídil jsem si ateliér. Focení jsem začal rozvíjet, ale postupně jsem začal zjišťovat, že komerční fotka není pro mě to pravé. Nejvíc mě baví vlastní fotografické projekty a nejlíp na cestách. A tak jsem tedy hledal další využití pro studio,“ říká bývalý extraligový hokejista.
„Název je adaptací na známou frázi No pain – No gain, vyměníte pár písmenek a máte No paint – No game, tedy bez malování není hra,“ popisuje lehkou přesmyčku majitel ateliéru s tím, že první frázi zná snad každý, kdo se pohyboval někdy ve sportovním odvětví.
„Lidé mohou tvořit několika licími technikami akrylovými barvami na plátno. Například vylívání barev z houpaček, další je fénování nebo lití barev z kádinek. Lidé někdy přijdou s vlastním nápadem, a tak se mu snažíme co nejvíc přiblížit. Baví mě s lidmi rozvíjet neotřelé nápady,“ popisuje Vilém Burian.
foto: Olomoucký Reportfoto: Olomoucký Report
Každý, kdo si chce tento způsob malování vyzkoušet, má na výběr i z velkého počtu pláten o různých rozměrech. Je to právě kvůli variabilitě, zákazník, který se do ateliéru dostane třeba díky poukazu, má tedy spoustu možností pro tvoření. „Zákazník platí za hodinku v ateliéru, plátno a barvy. Je to pro lidi, kteří hledají nějaký originální zážitek. Teď je přesně ten čas, kdy lidé chodí pro poukazy, které mohou darovat pod stromeček,“ vysvětluje Vilém Burian, jak čas v ateliéru probíhá.
Pouring artu se nemusí bát ani malbou nepolíbení
„Inspiruju se hodně u umělců na internetu. Jsem samouk, všechno si musím otestovat sám, až pak to nabízím lidem,“ říká bývalý hokejista.
Že je tzv. pouring art pro každého, se přesvědčuje o chvíli později i malý Kryštof. Ten si přišel namalovat obraz, který chce darovat na Vánoce mamce. „Obraz bude viset v ložnici,“ vysvětluje Kryštof a Vilém se jej doptává, jaké barvy má maminka nejradši. Společně pak vybírají další, které se do kombinace hodí. „Rád bych, aby si lidé strávený čas v ateliéru co nejvíc užili a zároveň si vytvořili vlastní dílo, které jim bude doma dělat radost,“ popisuje majitel NopNogu.
Kryštof si pak obléká ochranný oblek, Vilém mu připraví plátno, barvy do kádinek a fén. Na černý podklad pak postupně lije čtyři barvy, které pak fénem roztáhne do stran. Takový obraz uschne během dvou až tří dnů.
Chystá se i předvánoční charitativní akce
Pokud nechcete čekat, jestli najdete poukaz do ateliéru NopNog pod stromečkem a rádi podpoříte dobročinnou akci, stačí se zastavit ve studiu na Krapkově ulici v neděli 22. prosince. Po celý den tady bude probíhat akce Vánoční švihání barev pro PinkBubble. Každý, kdo se zastaví, může koupenou barvu švihnout na plátno a podílet se tím na tvorbě jednoho ze dvou obrazů, pochutnat si na dobrém punči a roztočit kolo štěstí, ve kterém může vyhrát drobné ceny, nebo se minimálně dobře pobavit.
„Jedna z maleb půjde nadaci a druhá šťastnému výherci. Účastníci budou soutěžit i o tři dárkové poukazy. Celý výtěžek z prodeje barev a kola štěstí poputují právě nadaci, jež pomáhá mladým lidem, kterým onkologické onemocnění zkomplikovalo život,“ popsal akci, která se uskuteční v neděli 22. prosince od 10 do 18 hodin Vilém Burian.
Ateliér pojme i menší skupinky, které si chtějí v NopNogu připravit teambuilding, nebo menší rodinnou oslavu, či rozlučku. I tyto akce si tu už Burian vyzkoušel. „Občas se lidé ptají po teambuildingu, ten je realizovatelný pro partu do deseti osob. Měl jsem tady ale i rodinnou oslavu. Pár lidí tvořilo, zbytek se dobře bavil, pak si role vyměnili. Byla tu už i rozlučka se svobodou, kdy menší skupinka hledala zábavu pro nevěstu.„
Bavíme se i o dalších plánech v ateliéru. I přes rostoucí oblibu má Vilém chuť koncept dál posouvat: „Mám v hlavě spoustu myšlenek a plánů, jak ateliér dál rozvíjet, ty si ale zatím nechám pro sebe. Určitě se o ně rád podělím až přijde ten správný čas,“ uzavírá Burian.
Nových autobusových zastávek se dočkají cestující v Šumperku, konkrétně dvou. Probíhá modernizace zastávek u Mototechny a na náměstí Republiky.
„Momentálně jsou hotové základové desky a beton zraje. Výroba nových zastávek by měla probíhat v závěru roku – pouštíme se postupně do montáže,“ popsal mluvčí města Šumperka Bohuslav Vondruška.
Na nových zastávkách nebude chybět fotovoltaika pro ekologické osvětlení. Dojde i na zadláždění zámkovou dlažbou. „Bohužel se betonáž trochu zpozdila, ale věříme, že vše stihneme co nejdříve. Děkujeme za trpělivost a pochopení,“ uzavírá mluvčí.
Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) od 15. prosince 2024 zavádí aktualizované jízdní řády pro vybrané autobusové linky. Úpravy reagují na celostátní změny, podněty cestujících, komise městských částí, školy i firmy. Zároveň se rozšiřuje dopravní obslužnost města Olomouce a okolních obcí zapojených do systému IDSOK.
Změny v autobusovém provozu:
Linka č. 10
Z důvodu častých zpoždění je u vybraných spojů navýšena jízdní doba o cca 1–3 minuty. Spoje jsou vedeny v upravených časových polohách.
Linka č. 11
Do linky jsou v pracovních dnech nově vloženy 2 spoje s odjezdy v 6.47 hod. a 8.52 hod. z Hlavního nádraží s ukončením na Náměstí Hrdinů v 6.58 hod. a 9.03 hod.
Linka č. 12
V pracovních dnech je uspíšen odjezd prvního spoje ze zastávky Ladova na 4.15 hod. s příjezdem v 4.45 hod. do Holice.
Dále dochází k opoždění spoje z Hlavního nádraží o 1 min. na 4.56 hod. s příjezdem do Holice v 5.06 hod.
Z důvodu optimalizace dochází denně ke zrušení spoje s odjezdem v 21.25 hod. ze zastávky Hlavní nádraží ve směru do Řepčína.
Zároveň dochází k zavedení nového spoje denně s odjezdem ze zastávky Holice v 21.19 hod. s ukončením v pracovních dnech na zastávce Řepčín, železárny v 21.50 hod. a ve dnech pracovního klidu s ukončením na zastávce Ladova v 21.47 hod.
Linka č. 14
Linka je v pracovních dnech provozována dle nového jízdního řádu.
Ve dnech pracovního klidu dochází k uspíšení spoje nově s odjezdem v 21.56 hod. z Náměstí Hrdinů s příjezdem v 22.09 hod. na zastávku Ahold.
Linka č. 15
Linka je v pracovních dnech provozována dle nového jízdního řádu.
Nově je veden spoj s odjezdem v 8.16 hod. ze zastávky Černovír až do Bukovan se závlekem na zastávku Bystrovany, Lidl sklad v 8.38 hod.
Ve dnech pracovního klidu dochází k uspíšení spoje nově s odjezdem v 17.19 hod. z Bukovan s příjezdem v 17.51 hod. na zastávku Černovír.
Linka č. 16
Z důvodu optimalizace dochází na lince k prodloužení jízdní doby.
V pracovních dnech spoj s odjezdem v 14.42 hod. ze zastávky Tabulový vrch bude nově veden až od zastávky Profesora Fuky v 14.43 hod.
V pracovních dnech je nově spoj ze zastávky Nové Sady s odjezdem v 14.07 hod. veden na Tabulový vrch a vratný spoj ze zastávky Tabulový vrch je veden v 14.57 hod.
Ve dnech pracovního klidu je nově spoj ze zastávky Nové Sady s odjezdem v 17.41 hod. veden na Tabulový vrch.
Ve dnech pracovního klidu je nově spoj ze zastávky Nové Sady s odjezdem v 18.01 hod. veden na Centrum Haná.
Linka č. 17
Z důvodu optimalizace jsou v pracovních dnech opožděny o 1–2 minuty spoje ze zastávek Na Střelnici nově s odjezdy v 4.22 a 4.47 hod., ze zastávky Finanční úřad s odjezdem v 5.11 a z Farmaku s odjezdem v 5.33 hod. ve směru do Nemilan.
Linka č. 19
Z důvodu optimalizace je denně zrušen spoj s odjezdem z Holice v 21.19 hod.
V úseku Holice – Foerstrova, pošta je nahrazen spojem linky č. 12.
Ve dnech pracovního klidu je spoj ze zastávky Nový Dvůr uspíšen o 4 minuty nově s odjezdem v 14.28 hod.
Linka č. 21
Z důvodu optimalizace je linka provozována dle nového jízdního řádu.
Ve dnech pracovního klidu je navýšen počet spojů k Aquaparku.
Linka č. 22
Z důvodu optimalizace je v pracovních dnech o 5 minut opožděn spoj ze zastávky Šlechtitelů nově s odjezdem v 8.19 hod. s příjezdem na zastávku Černovír v 8.48 hod.
Denně je uspíšen spoj s odjezdem ze zastávky Šlechtitelů nově v 23.15 hod.
Linka č. 25
Z důvodu optimalizace dochází v pracovních dnech u vybraných spojů k prodloužení jízdní doby a úpravy časových poloh.
Linka č. 26
Z důvodu optimalizace dochází na lince k prodloužení jízdní doby.
Poslední spoj z Topolan bude denně ukončen na zastávce Neředín, krematorium v 23.03 hod.
Linka č. 29
Odjezd spoje ze zastávky Rožňavská je o 1 minutu uspíšen na 7.18 hod.
Linka č. 31
Z důvodu optimalizace je linka provozována dle nového jízdního řádu.
Noční doprava – linka č. 50
Z důvodu optimalizace dochází na lince k prodloužení jízdní doby.
Dochází ke zrušení spoje s odjezdem v 4.12 hod. z Hlavního nádraží na Náměstí Hrdinů.
Noční doprava – linka č. 51
Do linky je vložen nový spoj s odjezdem v 4.12 hod. ze zastávky Hlavní nádraží s ukončením na zastávce Ladova v 4.22 hod.
Noční doprava – linka č. 52
Z důvodu optimalizace dochází na lince k prodloužení jízdní doby. Spoje ze zastávky Hlavní nádraží jsou nově vedeny v 1.10 a 2.11 hod.